Symbolem walki z rakiem piersi jest różowa wstążka.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% ogółu kobiet żyjących z nowotworami.  Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. Z kolei w Polsce każdego roku na raka zapada 130 000 osób, a prognozy wskazują, że za dziesięć lat może być to aż 160 tysięcy rocznie. W tym na raka piersi zapada 10 000 kobiet rocznie, co oznacza, że każdego roku na nowotwory piersi zachoruje 30 na 100 000 kobiet.

Wczesne wykrycie raka piersi daje bardzo duże szanse na całkowite wyleczenie!

Pamiętajmy o regularnym wykonywaniu profilaktycznych badań diagnostycznych piersi, takich jak mammografia klasyczna, USG, mammografia rezonansu magnetycznego oraz  o samobadaniu piersi.

SAMOBADANIE PIERSI – JAK JE WYKONAĆ?

Wykonuj je zawsze od 3 do 5 dni po miesiączce

Badasz się nie po to, aby coś znaleźć, ale aby potwierdzić, że wszystko jest w porządku. Jeśli coś Cię zaniepokoi, umów się na wizytę do lekarza – nie czekaj.

Samobadanie piersi rób regularnie, dzięki czemu wyczujesz ewentualną różnicę między badaniami.

Aby odczytać grafikę, kliknij w obrazek by go powiększyć.

Autor infografiki: Federacją Stowarzyszeń „Amazonki”