Do fantastycznego działania zaprosiła Fundację Otulina Pani Agnieszka Żok, autorka projektu:

Redukcja stresu, zmęczenia oraz poprawa jakości życia pacjentów leczonych onkologicznie i ich opiekunów z wykorzystaniem ćwiczeń bazujących na technikach vinyasa jogi.

Zajęcia Onko-jogi odbywają się w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Psyche Soma Polis, Fundację Otulina oraz Zakład Filozofii Medycyny i Bioetyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Projekt uzyskał uznanie Polskiej Ligii Walki z Rakiem w ramach IV konkursu Onkogranty.

Słowo joga oznacza unię, która ma łączyć fizyczność człowieka z jego duchowością. Podczas spotkań będziemy skupiać się zarówno na wykonywaniu asan, pozycji których celem jest obecność i praca nad świadomością ciała, jak również relaksacji starając się wyciszyć umysł i pracować z oddechem. Umiejętność relaksacji jest niezwykle istotna w praktyce jogi, ćwiczenia oddechowe można wykorzystywać w każdym momencie dnia czy nocy, kiedy odczujemy taką potrzebę. Vinyasa natomiast jest świadomym ruchem ciała w rytmie oddechu, charakteryzującym się stopniowym przechodzeniem od prostego do złożonego ruchu, od praktyki zewnętrznej do wewnętrznej.
Po praktyce powinniśmy czuć się szczęśliwi, zrelaksowani i wypoczęci. Praktyka jogi pozwala zwiększyć poziom energii, jak i wyciszyć, przygotować do snu.

Do praktyki jogi online zapraszamy pacjentów chorujących onkologicznie, niemających przeciwwskazań do łagodnego wysiłku fizycznego oraz opiekunów osób chorujących.

Cel badania: Celem badania jest sprawdzenie czy praktyka vinyasa yogi może przyczynić się do redukcji stresu i zmęczenia oraz poprawy jakości życia pacjentów leczonych onkologicznie oraz opiekunów pacjentów.

Przebieg badania:

1. Osoby, które wezmą udział w badaniu zostaną poproszone o wypełnienie ankiety. Formularz będzie zawierał część ogólną oraz standaryzowane pytania dotyczące dobrostanu.
  2. Przez 3 miesiące (10 spotkań) będziemy wspólnie praktykować jogę online.
  3. Uczestnicy zajęć zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej oraz podzielenie się opiniami o zajęciach.

Warto przygotować:

• Zajęcia będą odbywały się online, ćwiczymy w wybranym przez siebie miejscu. Warto zadbać o odpowiednią, bezpieczną przestrzeń, żeby np. móc spokojne rozłożyć ręce.
  • Potrzebna będzie mata do ćwiczeń lub inne nieśliskie podłoże (np. dywan) oraz bolster (wałek) i pasek do jogi, które z powodzeniem można zastąpić grubym kocem i długim paskiem od szlafroka (lub dwoma paskami).
  • Przyda się również poduszka i klocek do jogi (lub gruba książka) oraz krzesło (dla pacjentów).

Udział w projekcie jest całkowicie dobrowolny.

Zarówno podczas projektu, jak i po jego zakończeniu uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pytań oraz konsultacji związanych z projektem.

Zajęcia odbywają się online od 7 kwietnia do czerwca 2021 r.

• Pacjenci : środa, godz. 09.00-10.00

• Opiekunowie:  czwartek, godz. 18.00-19.15

Zainteresowane osoby prosimy o wypełnienie formularza kontaktowego i jednoczesne wyrażenie zgody na udział w badaniu.

Kilka słów o dokonaniach i doświadczeniu zawodowym Pani Agnieszki: