„Człowiek nie jest skończony. Dopełnia go inny. A zatem człowiek się staje sobą w dialogu i w uczestnictwie. Tylko między ludźmi mogą istnieć i nabierają sensu prawda, wolność, dobro. Warto więc tego dobra szukać i przysparzać.”
Profesor J. Tischner

Misja i Cele

I.   Misją i celem nadrzędnym Fundacji jest zapewnienie wszechstronnej opieki i kompleksowej pomocy pacjentom onkologicznym i ich Rodzinom oraz ułatwienie dostępu do diagnostyki i terapii medycznych. Dobroć i wsparcie udzielone ludziom cierpiącym jest jak Otulina. Otaczając pacjentów oraz ich bliskich troskliwą opieką zapewnia im niezawodne poczucie bezpieczeństwa.

II.   Celami Fundacji są:

1. Ochrona i promocja zdrowia (w szczególności w obszarze onkologii, psychoonkologii, immunologii, psychoterapii, rehabilitacji, kosmetologii i dietetyki), w tym działalność lecznicza w rozumieniu ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej.
  2. Stwarzanie, zapewnianie warunków dla krzewienia i propagowania postaw prozdrowotnych oraz warunków poprawiających jakość życia pacjentów onkologicznych, pacjentów chorych somatycznie, ich rodzin oraz osób z ich najbliższego otoczenia.
  3. Aktywny udział w kształtowaniu i doskonaleniu modelu opieki medycznej, w szczególności onkologicznej w Polsce, w oparciu o holistyczne i interdyscyplinarne podejście do zdrowia i opieki zdrowotnej.
  4. Inicjowanie i wspieranie nowatorskich rozwiązań oraz wspomaganie współpracy badawczo-rozwojowej w ochronie zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, w kraju i za granicą. Propagowanie wykorzystania nowoczesnych technologii i systemów w ochronie zdrowia.
  5. Działalność na rzecz nauki i edukacji – w tym szerzenie i popularyzacja wiedzy medycznej, wspieranie i rozwój działalności naukowej, badawczej w dziedzinie medycyny i ochrony zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem onkologii i psychoonkologii. Rozwój kompetencji oraz kwalifikacji kadry.
  6. Działalność oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów. Wspieranie studentów i absolwentów szkół wyższych o profilu medycznym i humanistycznym (w szczególności kierunków psychologicznych).
  7. Zwiększanie świadomości w zakresie profilaktyki zdrowego stylu życia (w tym odżywiania) i profilaktyki anty-nowotworowej, poprawy dostępności do opieki onkologicznej oraz standardów leczenia chorób nowotworowych.
  8. Profilaktyka problemów zdrowia psychicznego i poprawa dobrostanu psychicznego: pacjentów, osób z niepełnosprawnościami, osób dorosłych (w tym seniorów) i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym lub wykluczonych społecznie oraz zwiększanie perspektyw ich rozwoju psychospołecznego i zawodowego.
  9. Podnoszenie i utrzymywanie wysokiej jakości świadczeń zawodowych – lekarskich i pielęgniarskich w opiece onkologicznej oraz profilaktyce chorób nowotworowych.
  10. Integracja społeczna pacjentów onkologicznych, pacjentów chorych somatycznie oraz osób z ich najbliższego otoczenia.
  11. Promocja zatrudnienia i aktywizacja społeczno – zawodowa osób dotkniętych chorobą nowotworową oraz osób wykluczonych społecznie i/lub zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym osób z niepełnosprawnością.
  12. Wsparcie i rozwój kultury oraz sztuki. Promowanie twórczego rozwoju osób doświadczonych przez chorobę.
  13. Inicjowanie i wspieranie przedsięwzięć w obszarze edukacji, oświaty, wychowania, kultury i sztuki.
  14. Działalność charytatywna, w szczególności na rzecz pacjentów onkologicznych oraz ich rodzin.
  15. Działalność na rzecz osób z niepełnosprawnością, w szczególności osób których niepełnosprawność wynika z choroby nowotworowej lub ubocznych skutków jej leczenia oraz działalność na rzecz osób chorych psychicznie.
  16. Reprezentowanie interesów pacjentów onkologicznych, ich bliskich i rodzin.
  17. Upowszechnianie i ochrona praw kobiet, mężczyzn i dzieci.
  18. Przeciwdziałanie uzależnieniom i negatywnym zjawiskom społecznym.
  19. Promocja, rozwój i organizacja wolontariatu.
  20. Prowadzenie działalności na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury fizycznej oraz sportu.
  21. Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych. Kształtowanie wartościowych postaw człowieka.
  22. Pobudzanie społecznie odpowiedzialnych zachowań w biznesie.
  23. Wspieranie instytucji, organizacji, ośrodków i placówek realizujących działania zbieżne z celami statutowymi Fundacji.