Badania genetyczne pozwalają ocenić indywidualne ryzyko nowotworów. Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma praktycznymi informacjami

Na występowanie chorób nowotworowych może mieć wpływ podłoże genetyczne. Osoby obciążone mutacją genetyczną mają zwiększone ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy.

Czynniki dziedziczne stanowią przyczynę rozwoju od 10 do 30% wszystkich nowotworów.

Kiedy należy się zgłosić do poradni genetycznej? Jeżeli …

• w rodzinie występowały nowotwory rozpoznane w młodym wieku,
  • na raka chorowała więcej niż jedna osoba w rodzinie matki lub (i) ojca,
  • w rodzinie występowały nowotwory obustronne (np. nerki, jajnika),
  • w rodzinie ta sama osoba chorowała na więcej niż jeden typ raka,
  • u jakiegoś krewnego stwierdzono uszkodzenia genetyczne zwiększające ryzyko zachorowania na nowotwór;
  • w rodzinie występowały choroby rzadkie.

Do najczęściej dziedziczonych nowotworów należą:

• rak piersi
  • rak jajnika
  • rak jelita grubego
  • rak prostaty
  • rak nerki

Najczęściej rodzinne zachorowania na te rodzaje nowotworów związane są z mutacjami w genach BRCA1 i BRCA2. Badaniom podlegają najczęstsze mutacje genów.

WAŻNE:

• Wizyta w poradni genetycznej jest bezpłatna.
  • Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego.
  • Należy znaleźć poradnię specjalizującą się w onkogenetyce.

Wizyta w Poradni onkogenetycznej:

• Warto się do niej odpowiednio przygotować zbierając informacje, kto z krewnych w rodzinie chorował i w jakim wieku.
  • Specjalista podejmie decyzje przeprowadzając szczegółowy wywiad, oceniając, czy rzeczywiście występujące w rodzinie choroby spełniają kryteria podwyższonego ryzyka zachorowania na nowotwór złośliwy.
  • Pamiętaj, być może wcale nie będzie konieczności przeprowadzenia u Ciebie badań genetycznych.
  • Nie zwalnia to jednak od wykonywania badań kontrolnych takich jak mammografia, cytologia, poziomu PSA, RTG czy kolonoskopii.
  • Badanie genetyczne nie jest informacją o aktualnym stanie zdrowia pacjentki_pacjenta a jest to wynik informujący o braku mutacji, co jednak nie wyklucza możliwości zachorowania na raka.
  • Należy pamiętać, że geny mogą również zostać uszkodzone na skutek np. palenia papierosów, promieniowania czy wdychania trujących oparów, nie zawsze są więc dziedziczone po przodkach.
  • Osoby, u których wiadomo o ich obciążeniu mutacją mogą przystąpić  do systematycznego programu badań profilaktycznych czy redukującego zachorowanie leczenia chirurgicznego.

Gdzie w Poznaniu można zgłosić się  do poradni genetycznej? W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ):

• Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego, ul. Polna 33, 60-535 Poznań
  • Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów, im. Aliny Pieńkowskiej S. A., ul. Kazimierza Wielkiego 24/26, 61-863 Poznań
  • Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Poznaniu, ul. Długa 1/2 6-88 Poznań
  • Wielkopolskie Centrum Onkologii im. M. Skłodowskiej – Curie, ul. Garbary 15, 61-866 Poznań

Informacje dostępne są na naszej ulotce. Wystarczy kliknąć w obrazek, by odczytać treść:

Potrzebujesz rozmowy? Konsultacji?  Zgłoś się do Nas.

Fundacja Otulina

tel. 797 275 330