Jak być wspierającym dla osoby chorej na nowotwór? Jak możesz zadbać o siebie?

Każdy może w swoim życiu znaleźć się w roli osoby wspierającej. Nie zawsze jest to łatwe, szczególnie, gdy wymaga wielu zmian, przejęcia zupełnie nowych obowiązków i przeorganizowania całego systemu, w którym funkcjonowaliście do tej pory.

Czasem, by wspierać drugiego człowieka w chorobie nowotworowej, trzeba się do niego jeszcze bardziej zbliżyć, „nauczyć się” go na nowo.

Przede wszystkim jednak należy pamiętać, żeby zadbać również o siebie.

Dzielimy się kilka wskazówkami, by podkreślić, że ważny jest dobrostan opiekuna, osoby bliskiej, która jest w roli osoby wspierającej.

CO ZROBIĆ, GDY KTOŚ Z BLISKICH ZACHORUJE NA NOWOTWÓR?

• Bądźcie przy chorym. Wasza obecność jest bardzo ważna.
  • Bądźcie do dyspozycji.
  • Bądźcie otwarci i gotowi na zmiany.
  • Starajcie się zaakceptować sytuację.
  • Bądź szczerzy i prawdomówni.
  • Pytajcie chorego o to, czego od Was oczekuje.
  • Pozwólcie choremu decydować o sobie i szanujcie Jego wybory.
  • Rozmawiajcie, niech choroba nie będzie tematem tabu.

JAK MOŻESZ ZADBAĆ O SIEBIE?

• Dajcie sobie czas, by odnaleźć się w nowej sytuacji.
  • Nie bierzcie na siebie więcej, niż to możliwe.
  • Nauczcie się stawiać granice, to ułatwia relacje.
  • Korzystajcie z pomocy innych.
  • Przyjmujcie pomoc, jeśli ktoś ją Wam oferuje.
  • Proście o nią, jeśli jej potrzebujecie (mogą to być zakupy, przygotowanie posiłku, pomoc w umówieniu wizyty u lekarza, załatwienie sprawy urzędowej, porządki domowe czy odebranie chorego ze szpitala).
  • Korzystajcie ze wsparcia rodziny, przyjaciół, sąsiadów czy znajomych, ale również z pomocy ośrodków, stowarzyszeń czy fundacji.
  • Ustalajcie priorytety, by zajmować się tym, co naprawdę istotne.
  • Dbajcie o siebie, nie zapominajcie o własnych potrzebach.
  • Nie rezygnujcie z własnych planów (zmiana planów w związku z sytuacją nie musi oznaczać rezygnacji z nich).
  • Dbajcie o swoje ciało, odpoczywajcie, ćwiczcie, dobrze się odżywiajcie.
  • Starajcie się znaleźć czas na to, co służy Waszemu zdrowiu, co sprawia wam przyjemność.

Poziom stresu w czasie opiekowania się chorym jest większy niż zazwyczaj, trzeba więc nauczyć się go redukować.

Nie wiadomo nigdy, jak długo może trwać taka sytuacja, gdzie potrzebne jest sprawne, zdrowe i silne ciało, o które z jeszcze większą troską trzeba zadbać.

• Dbajcie o swoje samopoczucie. To nieprawda, że Wasze potrzeby nie są teraz ważne.
  • Znajdźcie czas na swoją ulubioną aktywność np. na spacer, jazdę na rowerze, spotkanie lub rozmowę z przyjaciółmi.
  • Niektóre z tych rzeczy, które mają Wam służyć, możecie robić w trakcie opieki nad chorym (słuchanie muzyki, czytanie książki, pisanie pamiętnika, oglądanie filmu, rozmowa przez telefon, drzemka, ćwiczenia relaksacyjne czy zwykłe posiedzenie i przez jakiś czas „nicnierobienie”).

Pamiętaj, że nie musicie być radośni, gdy tego nie czujecie.

W sytuacjach trudnych, kryzysowych … warto zastanowić się nad rozmową ze specjalistą: np. psychologiem, terapeutą, coachem, socjologiem. Możecie doświadczać wielu emocji i jest to naturalne (np. strachu, lęku, złości, żalu czy smutku). Rozmowa ze specjalistą pomoże Wam je zaakceptować i poradzić sobie z nimi.

Jeśli potrzebujecie wsparcia, wysłuchania, rozmowy, konsultacji, zapraszamy do nas.

Oferujemy spotkania indywidualne lub grupowe dla bliskich i opiekunów (w formie spotkania osobistego, spotkania online lub telefonicznie).

Zadzwoń pod nr tel. 797 275 330 lub wyślij wiadomość na adres kontakt@fundacjaotulina.pl.