Dziś przypada Światowy Dzień Onkologii. Z tej okazji warto przypomnieć, że onkologia zajmuje się również zapobieganiem występowania chorób nowotworowych, a także wykrywaniem ich na możliwie najwcześniejszym etapie rozwoju, a więc profilaktyką pierwotną i wtórną.

Gwarancją sukcesu w leczeniu choroby nowotworowej jest jak najwcześniejsze jej wykrycie. W Polsce funkcjonują specjalne programy przesiewowe, które pozwalają zdiagnozować chorobę w pierwszej fazie. Niezwykle ważne jest także obserwowanie własnego ciała. Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.

Światowy Dzień Onkologii to bardzo dobra okazja do tego, aby przypomnieć, że zdrowa dieta i aktywny tryb życia wspomagają układ immunologiczny, co zwiększa ochronę przed chorobami nowotworowymi.

Wszelkie niepokojące objawy ze strony naszego organizmu powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Każdy może zachorować na raka. Niektórzy jednak, z powodu swojego stylu życia mają znacznie większe ryzyko rozwoju tej choroby niż inni. Nie ulega jednak wątpliwości, że części zachorowań na nowotwory można uniknąć dzięki stosowaniu się do wskazówek zawartych w Europejskim kodeksie walki z rakiem:

• Nie pal tytoniu.
  • Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego. Wspieraj politykę miejsca pracy wolnego od tytoniu.
  • Utrzymuj prawidłową masę ciała.
  • Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu. Ogranicz czas spędzony na siedząco.
  • Przestrzegaj zasad prawidłowego żywienia.
  • Ogranicz spożycie alkoholu.
  • Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne.
  • Chroń się przed działaniem czynników rakotwórczych w miejscu pracy. Postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy.
  • Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu. Podejmij działania na rzecz jego zmniejszenia.
  • Kobiety powinny pamiętać, że: karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na raka. Jeśli możesz karm swoje dziecko piersią.  Hormonalna terapia zastępcza zwiększa ryzyko rozwoju niektórych nowotworów. Ogranicz jej stosowanie.
  • Zadbaj o to, aby Twoje dzieci poddano szczepieniom ochronnym  przeciwko: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.
  • Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania: raka jelita grubego, raka piersi, raka szyjki macicy.

Profilaktyka jest ważna. Obserwuj swoje ciało. Badaj się.

Dbaj o zdrowie!