Święto zostało ustanowione przez Europejską Koalicję do Walki z Rakiem Piersi i ma na celu promocję badań profilaktycznych, rzetelnej wiedzy oraz czujności onkologicznej dotyczącej nowotworów piersi.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem u kobiet na świecie (25%) i najczęstszą przyczyną zgonu (14%), a chore na raka piersi stanowią 36% kobiet żyjących z nowotworami. Szacuje się, że co roku raka piersi rozpoznaje się u blisko 1,7 miliona kobiet, a ponad 500 tysięcy umiera z tego powodu. To choroba niejednorodna, w której wyróżniamy różne podtypy. W naszym kraju raka piersi rozpoznaje się u 19 tys. kobiet rocznie, co oznacza, że codziennie 50 Polek dowiaduje się o diagnozie. Nie jest to tylko i wyłącznie choroba występująca u kobiet. Rak piersi występuje również u mężczyzn, choć bardzo rzadko. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
Postaw(my) na profilaktykę!
DBAJ O SIEBIE, O SWOJE ZDROWIE!
Pamiętaj o:
– regularnym wykonywaniu profilaktycznych badań diagnostycznych piersi – samobadaniu piersi.
SAMOBADANIE PIERSI
Profilaktyka: